Kupaonski ormarići prvenstveno služe kao skladišni prostor u kupaonicama te se u njima odlažu sve higijenske potrepštine kao i ručnici i vrlo često sredstva za čišćenje. S obzirom na to da su kupaonice u većini današnjih stambenih prostora nešto manje, ključno je da sav kupaonski namještaj prvenstveno budu funkcionalan.
Samo tako će svi komadi kupaonskog namještaja zadovoljiti svoju osnovnu svrhu, čak i u nepovoljnim uvjetima, a ujedno će biti odličan dekorativni element.
Sadržaj
Kvalitetom kupaonskog namještaja protiv vlage
Kao što je prethodno navedeno, kupaonski ormarići postavljeni su u kupaonicama u kojima vladaju nepovoljni uvjeti, prvenstveno vlaga. Problemi s vlagom i kupaonskim namještajem nastaju posebno u kupaonicama bez prozora ili u onima s lošijom ventilacijom.
Kako biste izbjegli propadanje kupaonskih ormarića uslijed vode i vlage, ključno je izabrati modele koji su izrađeni od kvalitetnih materijala koji garantiraju dugotrajnost, a ujedno i olakšavaju njihovo održavanje.
Popularni materijali kupaonskih ormarića
Kada govorimo o materijalima od kojih se izrađuju kupaonski ormarići, važno je napomenuti da, ovisno o budžetu, postoje i različite vrste materijala poput:
- Medijapana – srednje tvrd materijal napravljen od drvene prašine i vezivnih sredstva otporan na vlagu, a može biti i prekriven folijom ili obrađen laminiranjem, furniranjem ili lakiranjem te dolazi u nekoliko završnica
- Iverica – troslojna ploča koja je izrađena od ivera debelog od 10 do 60 mm, najčešće se dodatno oblaže drugim materijalom jer sama nije dovoljno izdržljiva
- Iveral (tzv. oplemenjena iverica) – iverica koja je obložena melaminskim folijama koje je štite od vanjskih utjecaja pa je bolji izbor od iverice, posebno kada se radi o kupaonskim ormarićima
- Masiv – prirodno, visokokvalitetno drvo, najčešće orah, bukva, hrast, jela, trešnja, bambus ili drugi, koje je iznimno otporno na nepovoljne utjecaje u kupaonskom okruženju, a istovremeno je i ekološki prihvatljiv izbor
Briga o namještaju u kupaonici
Kao što je već ranije naglašeno, kupaonsko okruženje nepovoljan je prostor stoga je vrlo važno adekvatno se brinuti o kupaonskim ormarićima te ih održavati i čistiti. Preporuka za njihovo čišćenje i održavanje je korištenje specijaliziranih sredstava za čišćenje i mekanih krpica kako ne bi došlo do oštećenja materijala do kojeg može doći korištenjem abrazivnih kemijskih sredstva.
Upravo zbog toga valja slijediti upute proizvođača kako bi vaši kupaonski ormarići što buže trajali i bili zaštićeni od nepovoljnih utjecaja vode i vlage u kupaonici.